Vaja

Tisztelt Olvasó!

 

Tisza Sándor 051 web

 

Örömmel köszöntöm Vaja város lakóinak nevében, városunk honlapján. Célunk lakóhelyünk bemutatása, nevezetességeinek megismertetése.

Weboldalunkon keresztül betekintést kaphat a településünk történetéről, mai helyzetéről, fejlesztéseiről, intézményrendszeréről, infrastruktúrájáról, és ami az egyik legfontosabb célja a weboldalnak, Vaja látnivalóiról, természeti kincseiről, történelmi nevezetességeiről.

Ha felkeltettük érdeklődését, látogasson el Vajára személyesen!

 

Legyen vendégeSzatmár egyik turisztikai látnivalókban gazdag településének, Vajának.

Térjen be hozzánk egy kellemes sétára!  Erre kiválóan alkalmas a főtéren található kastélykert, templomkert, vagy a város határában fekvő természeti kincsünk, az ősláp, de a horgásztó partján is megtalálhatja a kikapcsolódási lehetőségeket.

Kiránduljon városunk felé! Akár családdal, osztályközösséggel, munkaközösséggel vagy baráti társasággal, és ismerje meg Vaja történelmi és természeti értékei mentén városunkat!

Érezze jól magát Vaján! Jöjjön városunkig az ország más részeiről az M3 – as autópályán, kiránduljon városunk környékén.

Élvezze hagyományőrző és hagyománytisztelő vendégszeretetünket a Tájházban, és a Kiskastélyban!

 

Várunk mindenkit szeretettel!

Tisza Sándor Rajmund
Vaja város polgármestere

 

 

Vaja Magyarország észak-keleti részén, a Nyírségben fekvőtelepülés. A város Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye, mátészalkai kistérségéhez tartozik.

A település Nyíregyházától (a megyeszékhelytől) mintegy 35 km, Mátészalkától (Szatmári térség központja) 15 km, Vásárosnaménytól (Beregi térség központja) 17 km távolságra fekszik. Jól megközelíthetőgépkocsival Nyíregyházától az M3 – as autópályán a 49 – es számú főútig, 41. számú és 49. számú főútvonalon, tömegközlekedéssel a Nyíregyháza – Mátészalka vagy Fehérgyarmat útvonalon buszjárattal, illetve a Nyíregyháza - Vásárosnamény vasútvonalon. A település kedvezőadottsága, hogy mintegy 30 km választja el az ukrán, és 40 km a román határtól.

Éghajlata mérsékelten meleg, közel a mérsékelten hűvöshöz. A település mellett található a Vajai-főfolyás által táplált 77 ha felületűVajai víztározó, mely halászatra, öntözésre is kiváló.

Vaja településről az 1272-1290-es  évek végén kelt oklevél tesz először említést. Az eredetileg Szatmár vármegyéhez tartozó település, 1347-ben került Szabolcs vármegyéhez, Zsigmond király rendelkezése alapján. A település régi megnevezései Woya, Waya, Ovaya, Kustheswaya, Kyswaya, Nagwaya, Vaia (1576) Vaya (1588) voltak.

A Vay család,-  mint a település elsőszámú urai - ősi birtokán épült a mai Nemzeti Múzeum Vay Ádám Muzeális Gyűjteményeként funkcionáló reneszánsz kastély, melyben 1964-ben alapított múzeumot Molnár Mátyás.

A Vay család fennhatóságához tartozó XIII. századi templom turisztikai célú fejlesztése 2012-ben fejeződött be.

Minden Vajára látogató számára lehetőség van a kastély és a hozzá tartozó park, a felújított műemléki református templom, a családi sírhelyet jelzőAngyalos, a XX. század elejei tájház, a múlt század végén épült görög és római katolikus templom, valamint az egyedi természeti kincsekkel rendelkezővajai őstó megtekintésére, felfedezésére.

Szálláslehetőséget a kiskastély épülete ad. A 30 főbefogadására alkalmas, a kastély szomszédságában lévőépület, a település központjában található.

A történelmi múlt a város számára kötelezettségeket örökített át nemzedékről nemzedékre.

A hagyományok tisztelete mellett a fejlődés mindig fontos szerepet játszott településünk életében.

A nagyrészt mezőgazdasággal foglalkozó lakosság a múlt évezred végén az iparosodás útjára lépett. Kiépült a mezőgazdasági termelésre épülőfeldolgozó és csomagoló ipar.

Ezen tevékenységekhez, illetve a közszolgáltatás biztosításához kapcsolódva, a négy települést összefogó közös tanács székhelye lett a nagyközség. Az önkormányzati rendszer létrejöttét követően ugyan a települések szétváltak, de a nagyobb beruházások (pl.: szennyvíz, úthálózat, szociális ellátások) megvalósítása céljából Vaja központtal hoztak létre társulásokat. Ezekkel és természetesen az önálló beruházásokkal, Vaja település közigazgatási területe az infrastruktúrát tekintve kiépült.

Az önkormányzati törvény és a helyiek szükségleteinek figyelembe vételével biztosított a településen az egészségügyi szolgáltatás, 2 körzetes háziorvosi és 2 körzetes védőnői szolgálattal, az oktatás a Molnár Mátyás Általános Iskola, és a Tavirózsa Óvoda működtetésével. Biztosított még Vaján a 0-3 éves korosztály számára a Tulipán Bölcsőde, a teljes lakosság számára az Egyesített Szociális Intézmények által 7 szociális alapszolgáltatás, és egy szakosított ellátás, valamint a közigazgatási feladatokat ellátó polgármesteri hivatal, a művelődési ház és könyvtár, és Körzeti Megbízotti Iroda működtetésével a bűnüldözés és a bűnelkövetést megelőzőprevenció.

Négy meghatározó egyház működik, tevékenykedik településünkön. A nagyrészt református, kisebb számban görög és római katolikus, valamint a baptista gyülekezetben gyakorolhatják hitéletüket a Vaján élők.

A közel 4000 fős település a történelem során először 1836-ban mezővárosi, majd 2009-ben másodjára kapott városi rangot. A Szatmári Kistérségben található 3 város közül a legfiatalabb közigazgatási központ Vaja.

A szolgáltatók mellett a civil szerveződések is jelentős szerepet vállalnak a település társadalmi életében, a gyermekek és családjaik támogatásától kezdve a vadászatnak hódolókon keresztül a horgászok szerveződésén át, a templomfelújításáig.

 

Ha felkeltettük érdeklődését látogassa meg kisvárosunkat, Vaját!

 

Nézze meg Vaja városról készült filmet is!